حامیمو
img

بیمه مسئولیت چیست؟- حامیمو

ارسال‌شده در آوریل 30, 2023 توسط 9027355751

به طور کلی هر جا که کسی مسئولیتی بر عهده می‌گیره در مقابل دیگرانی که با او و در کنارش کار می‌کنند متعهد می‌شود. بیمه مسئولیت وجود داره تا حامی ما به عنوان بیمه‌گذار در برابر خسارت‌های احتمالی به دیگران باشد. در این مقاله با انواع بیمه‌های مسئولیت از جمله بیمه مسئولیت مهندسی آشنا می‌شویم.

آیا بیمه مسئولیت بخریم؟!

حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کنه؛

جمله‌ای کلیشه‌ای که همه‌ی ما بارها و بارها شنیدیم اما آیا تا به حال عمیقا بهش فکر کردین؟ به‌نظر شما این جمله واقعیت داره؟ ما در قبالش چه وظیفه‌ای داریم؟

دنیای پیچیده، شلوغ و مدرنِ امروزه پر از حواشی، خطرات و مشکلاتی است که غیر قابل پیش‌بینی هستند. همه‌ی ما در جامعه به عنوان یک شهروند، صاحب کسب‌وکار و نیروی کار مسئولیت‌های مختلفی بر عهده داریم که طبق عرف و قانون باید آن‌ها را بشناسیم و بهشون عمل کنیم.

نتیجه کارهای روزانه‌ی ما ممکنه باعث آسیب به خود یا شخص دیگری شود. در این مواقع پرداخت خسارت‌های وارده شده به شخص ثالث به عهده ما خواهد بود که گاه ممکن است این خسارت سنگین و موجب زیان فراوان باشد.

همزمان با توسعه و پیشرفت جامعه، صنعت بیمه نیز در حوزه‌های مختلف رشد کرده و ابعاد مختلفی از زندگی روزمره افراد را در بر می‌گیره و پوشش می‌دهد. بیمه‌نامه مسئولیت یکی از بیمه‌نامه‌‌های مهمی است که به نسبت بیمه خودرو، آتش‌سوزی و باربری جدیدتر است.

بیمه مسئولیت چیست؟

بیمه مسئولیت بخشی از سیستم بیمه‌های عمومی است که به‌طور مستقیم در تنظیم روابط اجتماعی افراد جامعه، شناخت افراد از حقوق و مسئولیت‌های یکدیگر و تأمین امنیت حرفه‌ای مشاغل و فعالیت‌ها، تأثیرگذار است.

در واقع بیمه مسئولیت بیمه‌ای است که در آن شرکت بیمه (بیمه‌گر) تعهد می‌کند که در صورت وقوع انواع اتفاقات و حوادث ناگوار، تمام یا بخشی از خسارت‌ها را برعهده گرفته و بخشی از دغدغه افراد را کاهش می‌دهد. ما به عنوان یک شخص مسئول باید بدونیم که با استفاده از این بیمه نامه، تعهدات خودمون رو در قبال دیگران بیمه می‌کنیم.

img

انواع بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت یکی از رشته‌های بیمه‌ای است که انواع مختلفی داره و حوزه‌های کاری متنوعی را پوشش می‌دهد. سه شاخه اصلی این بیمه به شرح زیر هستند:

بیمه مسئولیت مدنی

بیمه مسئولیت قراردادی

بیمه‌ی مسئولیت متقابل

در هر یک از شرکت‌های بیمه‌ انواع مختلفی از بیمه‌های مسولیت ارائه می‌شود. اما آنچه که در صنعت بیمه بیشتر کاربرد دارد بیمه مسئولیت مدنی است که بر دو نوع عمومی و حرفه‌ای تقسیم خواهد شد. همچنین در “سایت حامیمو؛ حامی مهندسان ساختمان” تمرکز ما بیشتر بر روی محتوای مربوط به حوزه ساخت‌و ساز ساختمان و بیمه مسئولیت مهندسین ساختمان است. در ادامه انواعی از بیمه مسئولیت مدنی که برای فعالیت در این حوزه کاربرد دارد را با هم بخوانیم.

1- بیمه مسئولیت مدنی عمومی‌‌

در صورتی که در اثر فعالیت روزمره فرد یا افراد، خسارت و زیان جانی و مالی به اشخاص ثالث وارد شود مطابق قانون عامل زیان مسئول شناخته میشه و در قبال آن مسئول است. و بیمه مسئولیت مدنی عمومی به منظور پوشش این موارد صادر می‌شود.

استعلام قیمت بیمه مسئوليت مهندسین ناظر،طراح و محاسب- حامیمو

2-بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای

این نوع بیمه‌‌نامه در حقیقت برای تعهد اشخاص در مقابل افراد ثالث در رابطه با مشاغل است. بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای انواع مختلفی دارد. مانندِ: بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان، بیمه مسئولیت مهندسی و بیمه مسئولیت پزشکی که هر کدام تعریف جداگانه دارند. در اینجا همانطور که پیشتر گفته شده بیمه‌های مرتبط با حوزه کاری ساخت‌وساز ساختمان و بیمه مسئولیت مهندسین ساختمان سازی معرفی خواهند شد.

2-1-بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان

بیمه مسئولیت کارفرما در انواع بیمه مسئولیت قرار می‌گیرد و زیر شاخه بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای است. اگر حادثه‌ای رخ دهد، تمام ضرر‌‌‌های مالی و جانی وارد شده به کارکنان جبران خواهد شد.کارمندان قراردادی، استخدامی‌ و روزمزد مشمول این بیمه‌‌نامه هستند. تمام کارمندان و کارکنان تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان قرار می‌گیرند.

2-2-بیمه مسئولیت پیمانکاران

یکی از انواع بیمه‌های مسئولیت، بیمه تمام خطر پیمانکاران است. بیمه تمام خطر پیمانکاران بیمه‌‌ای است برای پوشش خسارت‌های جانی و مالی ناشی از حوادث در حین اجرای پروژه‌‌های عمرانی و زیر بنایی و عملیات ساختمانی انواع سازه از قبیل ساختمان‌‌های مسکونی، اداری، برج‌‌ها، کارخانه‌جات، سیلوها، راه‌ها، راه‌ آهن، فرودگاه، سدها، پروژه‌‌های آبیاری و زهکشی، تونل‌ها، پل‌‌ها، لوله‌ کشی فاضلاب، مخازن آب، موج‌ شکن‌‌ها و مانند آن را تحت پوشش قرار می‌دهد.

این بیمه نامه می‌تواند خساراتی که ممکن است برای کارگران یا پیمانکاران در شرایط و زمینه کاری مختلف به هر علت پیش آید را جبران کند به جز مواردی که مشخصاً در ‌بیمه‌نامه مستثنی شده است. پوشش‌های این بیمه شامل جبران خسارت‌های جانی و مالی است و به پیمانکاران حوزه ساختمان (مانند بیمه داربست)، حمل‌و‌نقل، ساختمان، پیمانکاری آثار باستانی و کشاورزی توصیه می‌شود.

این بیمه نامه می‌تواند خساراتی که ممکن است برای کارگران یا پیمانکاران در شرایط و زمینه کاری مختلف به هر علت پیش آید را جبران کند به جز مواردی که مشخصاً در ‌بیمه‌نامه مستثنی شده است. پوشش‌های این بیمه شامل جبران خسارت‌های جانی و مالی است و به پیمانکاران حوزه ساختمان (مانند بیمه داربست)، حمل‌و‌نقل، ساختمان، پیمانکاری آثار باستانی و کشاورزی توصیه می‌شود.

2-3- بیمه مسئولیت مجریان ذی‌الصلاح عملیات ساختمانی

در این ‌بیمه‌نامه مسئولیت کارفرمایان در ارتباط با زیان‌های مالی و صدمات جسمانی وارد به اشخاص ثالث در اجرای عملیات ساختمانی که ناشی از هر یک از عملیات تخریب، گودبرداری، پِی‌‌کَنی، نصب اسکلت فلزی و سایر کارهای عمرانی است، تحت پوشش‌ می‌باشد. با این بیمه، مسئولیت کارفرما و کلیه عوامل اجرایی به طور مشترک در مقابل اشخاص ثالث، تحت پوشش قرار می‌گیرد.

2-4-بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین ناظر، طراح، محاسب

طبق این بیمه‌‌نامه، مسئولیت مهندسی در ارتباط با طراحی، محاسبه و نظارت و اجرا ساختمان تحت پوشش قرار می‌گیرد. بر اساس قوانین بیمه مسئولیت، قانون نظام مهندسی ساختمان ، قانون شهرداری و آیین‌نامه‌‌‌های اجرایی مرتبط، مسئولیت مهندسی ساختمان‌‌‌ بر عهده شرکت بیمه‌گر خواهد بود. بیمه نامه مسئولیت مهندسی ساختمان متعهد می‌شود که زیان‌‌‌های وارد شده به افراد ثالث، کارکنان اجرایی پروژه ساختمانی و مالکین ساختمان را مطابق با شرایط عمومی و خصوصی تا سقف تعهدات خریداری شده پرداخت کند.

فرصت نکردی مقاله رو بخونی؟ اینجا خلاصه‌اش رو بخون!

اصل بیمه مسئولیت بر چیست؟

هر کس موجب زیان مالی یا خسارت جانی به دیگر افراد شود باید آن را جبران کرده و خسارت پرداخت کند.

بیمه نامه مسئولیت چه مواردی را پوشش نمی‌دهد؟

بيمه‌نامه‌هاي‌ مسئوليت‌ در هيچ‌ موردي‌ در قبال‌ اقدامات‌ و اعمال‌ عمدي‌ بيمه‌گذار كه‌ منجر به‌ خسارات‌ مالي ‌و جاني‌ شود، پوشش‌ ارائه‌ نمي‌دهد.

حادثه بیمه‌پذیر چیست؟

حادثه‌ای که به صورت اتفاقی رخ دهد و عمدی در آن نباشد.

چرا باید بیمه مسئولیت داشته باشیم؟

به این دلیل که در صورت رخداد هر نوع حادثه‌ای بتوان سریع‌تر به حالت عادی زندگی برگشت و دغدغه جبران خسارات مالی و جانی وارده به اشخاص ثالث را نداشت.

از سایت حامیمو کدوم یک از بیمه‌نامه‌های مسئولیت مدنی حرفه‌ای را می‌تونیم تهیه کنیم؟

بیمه مسئولیت مجریان ذی‌الصلاح عملیات ساختمانی

بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین ناظر ، طراح ، محاسب

نظرات

سمیرا اسکندری

سلام خیلی مقالع ماربردس و خوبی بود ممنون از مقالاتتون

۱۴۰۲/۰۹/۰۸

سمیرا اسکندری

سلام خیلی مقالع ماربردس و خوبی بود ممنون از مقالاتتون

۱۴۰۲/۰۹/۰۸

سمیرا اسکندری

سلام خیلی مقالع ماربردس و خوبی بود ممنون از مقالاتتون

۱۴۰۲/۰۹/۰۸