حامیمو
img

بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین چیست؟- حامیمو

ارسال‌شده در سپتامبر 20, 2021 توسط فاطمه اسدی کرم

مهندس عزیز سلام!

تو میدونی که طبق آمار منتشر شده حدود 50 درصد حوادث ناشی ار کار در پروژه‌های ساختمانی اتفاق می‌افته؟! میدونی که

متأسفانه 70 درصد این حوادث منجر به مرگ نیروی کار میشه؟! آیا میدونی که در 85 درصد موارد انسان‌ها مقصر بروز این حوادث هستند؟

حوادث ساختمانی

امروز 99/3/11 در تهران کارگری حین کار به داخل چاهک آسانسور سقوط کرد و دچار مصدومیت شدید شد. در رشت کارگری 32 ساله بر اثر سقوط آهن‌آلات و در بابل کارگری 44 ساله بر اثر سقوط از طبقه ششم ساختمان در حال ساخت، جان خود را از دست دادند.

کارگری 32 ساله بر اثر سقوط آهن‌آلات و در بابل کارگری 44 ساله بر اثر سقوط از طبقه ششم ساختمان در حال ساخت، جان خود را از دست دادند.

مورخ 99/3/10 در تهران تعدادی از کارگران ساختمانی در اتاقک محل استراحت خود دچار سانحه آتش‌سوزی شدند و متأسفانه کارگری 27 ساله بر اثر گرفتار شدن در میان آتش جان خودش را از دست داد. همچنین در اراک کارگری 35 ساله بر اثر سقوط قطعه دو تنی از جرثقیل فوت کرد.

امروز 99/3/6 کارگری جوان در تهران بر اثر سقوط از داربست فوت کرد. در رشت کارگری 44 ساله بر اثر سقوط آسانسور در ساختمان در حال ساخت، دچار مصدومیت شدید شد.

در روز 99/2/30 جوشکاری 50 ساله در کرج حین جوشکاری یک ساختمان دچار برق‌گرفتگی شد و متاسفانه فوت کرد. در اراک کارگر مقنی ار ارتفاع ده متری به عمق چاه سقوط کرد و از ناحیه کمر و لگن مصدوم شد.

این‌ها تنها بخشی از حوادثی است که هر روزه در پروژه‌ها و کارگاه‌های ساختمانی اتفاق می‌افتد! به طور میانگین سالانه بیش از 1400 نفر در کشور بر اثر حوادث فیزیکی ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند. در سال ۹۶ تعداد حوادث ناشی از کار حدود ۲۴ هزار حادثه بوده که از این تعداد حادثه ۱۸۷۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند. عمده‌ترین دلایل مرگ و میر ناشی از حوادث کار، درگيري با ماشين آلات، ريزش آوار و گودبرداري، سقوط از ارتفاع، سقوط اشياء و انفجار و برق‌گرفتگی می‌باشد.

وقوع حوادث ساختمانی اجتناب‌ناپذیر است و روزانه ۳ خانواده در کشور از این حوادث صدمه می‌بینند! حالا فکر می‌کنید مسئولیت این حوادث با چه کسی است؟!

چه کسانی مسئول حوادث ساختمانی هستند؟

حوادث ساختمانی می تواند بر اثر قصور و سهل‌انگاری مالک و کارفرما پروژه، پیمانکاران فرعی، کارگر حادثه دیده، سایر کارگران و مهندسین ناظر، مشاور، محاسب، طراح و مجری رخ بدهد. این مهندسین نقش تعیین کننده‌ای در پروژه‌های ساختمانی دارند. اگر حادثه‌ای در پروژه ساختمانی رخ دهد، به احتمال زیاد بخشی از مسئولیت بر عهده مهندسین پروژه می‌باشد. زمان وقوع حوادث ناگوار در اکثر مواقع مهندسین ناظر، مشاور، محاسب، طراح و مجری در برابر زیاندیده به صورت مشترک مسئولند و باید زیان وارده را جبران کنند.

فکر می کنید چجوری میشه این خسارات سنگین را جبران کرد؟

بیمه مسئولیت راهکاری برای جبران خسارات

همه‌ی ما در طول زندگی بنا به شغل و حرفه‌ای که داریم مسئولیت‌هایی را می‌پذیریم. این مسئولیت‌ها سرشار از اتفاقات کوچک و بزرگ است. در جریان این اتفاقات ممکن است آسیب‌هایی به خودمان یا دیگران وارد کنیم. ما در برابر این آسیب‌ها نیز مسئول هستیم.

به صفر رساندن آسیب‌های ناشی از خطاها و اشتباهات تقریبا غیرممکن است. از طرفی همه ما در تلاشیم که با در نظر گرفتن جوانب کارها حس آرامش و راحتی خیال را برای خودمان رقم بزنیم. بیمه مسئولیت یکی از راهکارهایی است که می‌تواند در جبران خسارات افراد زیاندیده راهگشای‌ ما باشد.

بیمه مسئولیت زیان‌هایی که به علت خطا و اشتباهات غیرعمد ما به دیگران وارد شده است را جبران می‌کند. از آنجایی که مسئولیت‌های ما در جامعه متنوع است؛ این تنوع باعث ایجاد انواع مختلفی از بیمه‌های مسئولیت شده است. در این مقاله، می خواهیم به بررسی بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین و جزئیات مربوط به آن بپردازیم.

پس با ما همراه باشید.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین ناظر، طراح، محاسب و مجری ساختمان

بروز حادثه در کارهای ساختمانی اجتناب‌ناپذیر است. ممکن است حین کار حادثه ای رخ بدهد و موجب خسارت‌ جانی و مالی به کارگران یا افراد ثالث دیگر شود. اگر این حادثه به علت خطا، اشتباه و یا قصور مهندس ناظر، طراح، محاسب و یا مجری اتفاق افتاده باشد مسئولیت آن با مهندس است. به این معنا که مهندس ناظر، طراح، محاسب و مجری باید خسارت‌های وارد شده بر شخص ثالث را جبران کند.

برای جبران چنین حوادثی، مهندسین می‌توانند از بیمه مسئولیت مهندسین ناظر، طراح، محاسب و مجری (یا همان بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین) کمک بگیرند. بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین برای چهار دسته از مهندسین زیر ارائه می‌شود:

بیمه مهندسین ناظر

بیمه مهندسین طراح

بیمه مهندسین محاسب

بیمه مهندسین مجری

مهندسین عمران، شهرسازی، معماری، برق، مکانیک، تأسیسات، نقشه برداری، آتش‌نشان، ژئوتکنیک و مشاور که در قالب شخصیت حقیقی یا حقوقی در بخش‌های ساختمانی و غیرساختمانی فعالیت می‌کنند امکان خرید این بیمه‌نامه را دارند. این بیمه‌‌نامه برای مهندسینی ارائه می‌شود که عضو سازمان نظام مهندسی بوده، پروانه اشتغال از وزارت مسکن و شهرسازی و شماره امضای شهرسازی از شهرداری داشته باشند.

مهندسین با توجه به تخصص، درجه و پایه خود، براساس متراژ سالیانه نظارت، متراژ سالیانه طراحی، متراژ سالیانه محاسبه و حق الزحمه دریافتی بابت هر متر مربع می‌توانند بیمه نامه خود را تهیه کنند.

پوشش‌های بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین

پوشش‌های بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین از مواردی هستند که در محاسبه قیمت بیمه‌نامه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین تأثیر‌گذار می‌باشند. پوشش‌ها به دو دسته پایه(اصلی) و اضافی(کلوز) تقسیم می شوند.

پوشش‌‌های پایه(اصلی):

پوشش‌های پایه و یا اصلی تقریبا در بین تمامی شرکت‌های بیمه ثابت هستند و شامل موارد زیر می‌باشند:

تعهد شرکت‌ بیمه برای جبران هزینه‌های پزشکی هر نفر در هر حادثه

حداکثر تعهد شرکت بیمه برای جبران هزینه‌های پزشکی در طول مدت بیمه‌نامه

تعهد شرکت بیمه برای جبران غرامت فوت و نقص عضو هر نفر در هر حادثه در ماه‌های عادی

تعهد شرکت بیمه برای جبران غرامت فوت هر نفر در هر حادثه در ماه‌های حرام

حداکثر تعهد شرکت بیمه برای جبران غرامت فوت و نقص عضو در طول مدت بیمه نامه

تعهد شرکت بیمه برای جبران خسارت مالی در هر حادثه

حداکثر تعهد شرکت بیمه برای جبران خسارت مالی در طول مدت بیمه نامه

پوشش‌های اضافی(کلوز):

پوشش‌های پایه نمی‌توانند تمام خطرات و ریسک‌های محتمل را پوشش دهند. به همین منظور پوشش‌های اضافی یا همان کلوزهای بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین طراحی شده‌اند. مهندسین می‌توانند بر اساس نیاز خود با پرداخت حق بیمه اضافی، هر کدام از این کلوزها را به بیمه‌نامه خود اضافه کنند و دامنه پوشش‌دهی بیمه مسئولیتشان را افزایش دهند.

چند نمونه از کلوزهای پرکاربرد:

1.پوشش افزایش مبلغ ریالی دیه

مبلغ دیه هر سال افزایش می‌یابد اما مبلغ دیه‌ای که در بیمه‌نامه خریداری شده درج شده ثابت است. از طرفی پرداخت مبلغ دیه در صورت فوت به صورت یوم الادا توسط دادگاه محاسبه و مطالبه می‌شود.

برای درک بهتر این مورد را با یک مثال توضیح می‌دهم:

اگر حادثه‌ای در سال 1398 رخ داده باشد و روند رسیدگی به آن تا سال 1400 طول کشیده و مبلغ دیه در سال 1400 تعیین شود شما موظفید که خسارت را به نرخ دیه در سال 1400 پرداخت کنید! حالا اگر پوشش افزایش مبلغ ریالی دیه را تهیه نکرده باشید باید مابه‌التفاوت دیه سال 1398 تا 1400 را خودتان از جیب بپردازید.

با انتخاب و خرید این پوشش، تعهدات جانی یا دیه بیمه‌نامه برای یک الی 3 بار قابل افزایش خواهد بود.

2.پوشش تعدد دیات

در بعضی از حوادث مصدوم حادثه فوت نمی کند اما مقدار جراحت‌های وارده به قدری زیاد است که در مجموع مقدار دیه ایشان بیش از دیه فوت می‌شود! مثلا ممکن است فرد هم نابینا شود و هم هر دو پایش را از دست بدهد. در این صورت شما به پرداخت 2 دیه کامل محکوم می‌شوید. در چنین شرایطی شرکت بیمه فقط یک دیه را پرداخت می‌کند مگر اینکه شما پوشش تعداد بیش از یک دیه در بیمه‌نامه را خریداری کرده باشید.

3.پوشش جبران هزینه‌های اعتراض به نظر کارشناسی یا هیأت کارشناسی

بعد از وقوع حادثه تعیین مقصر و یا مقصرین حادثه و همچنین تعیین درصد تقصیر هر یک از مقصرین به عهده کارشناسان مراجع ذیصلاح است. پس از اعلام نظر کارشناس امکان اعتراض به نظر آن‌‌ها و بررسی موضوع توسط تیم کارشناسی سه نفره و یا حتی در مراحل بعدی پنج و یا هفت نفره وجود دارد. در چنین مواقعی پرداخت هزینه کارشناس و یا تیم کارشناسی به عهده فرد معترض است. با خرید این پوشش شرکت بیمه هزینه های اعتراض به نظر کارشناس و یا هیأت کارشناسی را پرداخت خواهد کرد .

استثنائات بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین

خسارت‌های معلول عوامل زیر، حتی اگر بیمه‌گذار مسئول آنها شناخته شود از شمول تعهدات بیمه‌گر خارج است:

– خسارت ناشی از عمد و تقلب بیمه‌گذار

– خسارت ناشی از انفجار هسته‌ای وتشعشات رادیواکتیو

– خسارت ناشی از جنگ و انقلاب و شورش واعتصاب و عوامل دیگری از این قبیل

– خسارت ناشی از محکومیت جزائی و جرایم مربوطه

– خسارت جانی و مالی به بیمه‌گذار، شرکاء و کارکنان بیمه‌گذار در محل مورد بیمه

– خسارت هایی که منشاء آن خارج از اختیار بیمه‌گذار می‌باشد از قبیل حوادث و بلایای طبیعی (سیل، زلزله، رانش زمین).(مگر آنکه مسئولیت بیمه‌گذار در مراجع قضایی در بروز حادثه محرز گردد).

– خسارت ناشی از عدم النفع

– کلیه هزینه‌های مربوط به دادرسی و کارشناسی ، تاخیر تادیه ، حق الوکاله و هرگونه هزینه در رابطه با دعاوی مطروحه(مگر در صورت خرید پوشش جبران هزینه اعتراض به نظر کارشناسی)

–محکومیت نقدی به نفع دولت و همچنین مجازات‌های قابل خرید بیمه‌گذار از شمول تعهدات بیمه‌گر خارج است.

– حوادث ناشی از مصرف مسکرات ، مواد مخدر یا روانگردان توسط مقصر حادثه

– حوادث ناشی از درگیری ، نزاع و هرگونه اقدام به خودکشی

– حوادث ناشی از اعمال مجرمانه بیمه‌گذار به تشخیص مراجع قانونی ذیصلاح

– جرائم ، تخلفات و مطالبات شهرداری و سایر سازمان ها و جزای نقدی

– خسارت احتمالی قبل از صدرو بیمه‌نامه و یا اینکه منشاء آن قبل از تاریخ صدور بیمه‌نامه بوده باشد

– خسارت ناشی از تاخیر در انجام کار

– خسارت ناشی از عدم صلاحیت فنی مهندسین ناظر، طراح و محاسب

– خسارت‌های ناشی از وسیله نقلیه موتوری

– کلیه حوادثی که طبق نظر مراجع ذیصلاح بیمه‌گذار مسئول آن شناخته نمی‌شود.

قیمت بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین

عوامل زیر در تعیین حق بیمه (قیمت) بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین تأثیرگذارند:

پایه مهندسین

رشته تحصیلی مهندسین

نوع فعالیت مهندسین به عنوان ناظر، طراح، محاسب، مشاور و یا مجری

متراژ سالیانه نظارت، طراحی، اجرا و …

میزان پوشش‌های اصلی برای خسارات جانی و مالی

تعداد کلوزهای(پوشش‌های اضافی) انتخابی

مقدار فرانشیز

فرانشیز در بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین

هنگام بروز خسارت‌های مالی، سهمی از خسارت بر عهده بیمه‌گذار است که به آن فرانشیز می‌گویند. بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین فقط برای خسارت‌های مالی فرانشیز دارد و خسارت‌های جانی فاقد فرانشیز هستند. مقدار فرانشیز بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین در شرکت‌های بیمه‌گر مختلف متفاوت است. طبیعتاً هرچه قدر مقدار فرانشیز بیشتر باشد، تعهدات بیمه‌گر کمتر و حق بیمه نیز کمتر می‌شود.

حامیمو، حامی مهندسین در امور بیمه، شرايط فوق‌العاده ساده‌ای براي شما مهندسین عزیز فراهم آورده است تا با استفاده از اين وب‌سایت به راحتی بهترين بیمه‌نامه با کامل‌ترین پوشش‌ها را از بين شرکت‌های مطرح بيمه كشور مقايسه و انتخاب كرده و پس از برخورداري از مشاوره حرفه‌ای رایگان، بیمه‌نامه خود را درب منزلتان تحویل بگیرید.

خدمات ویژه حامیمو

ارائه پوشش‌های مهم و پرکاربرد

در بیمه نامه مسئولیتی که حامیمو ارائه می‌کند علاوه بر پوشش‌های اضافی افزایش مبلغ ریالی دیه، تعدد دیات و جبران هزینه اعتراض به نظر کارشناس یا هیئت کارشناسی، حوادث مربوط به پروژه‌های گذشته هم تحت پوشش است.

یعنی اگر در زمان اعتبار بیمه‌نامه مسئولیت شما، برای پروژه‌های قبلیتان حادثه‌ای رخ دهد شرکت بیمه خسارت وارده را پرداخت می‌کند. اما توجه کنید که اگر حادثه قبل از خرید بیمه‌نامه مسئولیت اتفاق افتاده باشد شرکت بیمه تعهدی ندارد و خسارت را پرداخت نمی‌کند!

مشاوره رایگان

حامیمو؛ حامی مهندسان: مرکز تخصصی بیمه مسئولیت مهندسان است. این مرکز با تیم کاری با تجربه و متخصصی که دارد به عنوان یک مشاور بیمه، آماده ارائه مشاوره تخصصی رایگان از تمامی شرکت‌های بیمه و پاسخگویی به سوالات شما جهت انتخاب درست و آگاهانه بیمه نامه مسئولیت مهندسی است.

همچنین با توجه به نیاز و متناسب با شرایط و ریسک‌های کاری شما، کلوزهای ضروری مورد نیازتان را به شما پیشنهاد می‌دهد و در نهایت بهترین بیمه‌نامه با کامل‌ترین پوشش‌ها را به شما ارائه می‌کند.

صدور آسان و غیر حضوری

با توجه به مشغله کاری شما قشر عزیز؛ به وسیله این سایت کار شما را آسان کرده‌ایم و دیگر نیاز نیست برای خرید بیمه به دفاتر حضوری مراجعه کنید. سایت حامیمو این امکان را به شما می‌دهد که با توجه به شرایط کاری خود بدون معطلی مناسب‌ترین بیمه‌نامه را برای خود انتخاب کنید و آن را رایگان درب منزلتان تحویل بگیرید.

نظرات

سمیرا اسکندری

سلام خیلی مقالع ماربردس و خوبی بود ممنون از مقالاتتون

۱۴۰۲/۰۹/۰۸

سمیرا اسکندری

سلام خیلی مقالع ماربردس و خوبی بود ممنون از مقالاتتون

۱۴۰۲/۰۹/۰۸

سمیرا اسکندری

سلام خیلی مقالع ماربردس و خوبی بود ممنون از مقالاتتون

۱۴۰۲/۰۹/۰۸