حامیمو
img

6 بیمه‌نامه مورد نیاز مهندسین ناظر،طراح،محاسب و مجری- حامیمو

ارسال‌شده در سپتامبر 28, 2021 توسط فاطمه اسدی کرم

در این مقاله کاربردی‌ترین بیمه‌های مورد نیاز مهندسین ناظر، طراح، محاسب و مجری ساختمان را با هم بررسی می کنیم. قبل از هر چیز می‌خواهیم بدانیم که چرا به بیمه نیاز داریم؟

یک لحظه چشم‌هایتان را ببندید و به آینده خود و خانواده‌تان فکر کنید… چه چیزی بیشتر از همه نگرانتان کرد!؟ این همان چیزی است که باید برایش بیمه بخرید!!

هر کدام از ما در زندگی شخصی یا حرفه‌ای‌مان به انواع مختلفی از بیمه نیاز داریم. ما برای حفاظت از جان و سلامتی، اموال، دارایی‌ها و مسئولیت‌هایمان به بیمه نیاز داریم تا در سختی‌ها و خطرات حامی ما باشد. ‌

پس حالا که ضرورت داشتن بیمه برایمان مشخص شد، بریم سراغ کاربردی‌ترین بیمه‌نامه‌های مورد نیاز مهندسین ناظر، طراح، محاسب و مجری ساختمان:

img

1. بیمه مسئولیت مهندسین ناظر، طراح، محاسب و مجری ساختمان

وقوع حادثه در کارهای ساختمانی اجتناب‌ناپذیر است. ممکن است حین کار حادثه ای رخ بدهد و موجب خسارت‌ جانی و مالی به کارگران یا افراد ثالث دیگر شود. اگر این حادثه به علت خطا، اشتباه و یا قصور مهندسین ناظر، طراح، محاسب و مجری اتفاق افتاده باشد مسئولیت آن با مهندس است. به این معنا که مهندسین ناظر، طراح، محاسب و مجری باید خسارت‌های وارد شده بر شخص ثالث را جبران کند.

برای جبران چنین حوادثی، مهندسان می‌توانند از بیمه مسئولیت مهندسین ناظر، طراح، محاسب و مجری (یا همان بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین) کمک بگیرند. بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین برای چهار دسته از مهندسین زیر ارائه می‌شود:

بیمه مهندسین ناظر

بیمه مهندسین طراح

بیمه مهندسین محاسب

بیمه مهندسین مجری

مهندسان عمران، شهرسازی، معماری، برق، مکانیک، تأسیسات، نقشه برداری، آتش‌نشان، ژئوتکنیک و مشاور که در قالب شخصیت حقیقی یا حقوقی در بخش‌های ساختمانی و غیرساختمانی فعالیت می‌کنند امکان خرید این بیمه‌نامه را دارند. این بیمه‌‌نامه برای مهندسینی ارائه می‌شود که عضو سازمان نظام مهندسی بوده، پروانه اشتغال از وزارت مسکن و شهرسازی و شماره امضای شهرسازی از شهرداری داشته باشند.

مهندسان با توجه به تخصص، درجه و پایه خود، براساس متراژ سالیانه نظارت، متراژ سالیانه طراحی، متراژ سالیانه محاسبه و حق الزحمه دریافتی بابت هر متر مربع می‌توانند بیمه نامه خود را تهیه کنند.

پوشش‌های بیمه مسئولیت مهندسین ناظر، طراح، محاسب و مجری ساختمان

پوشش‌های بیمه مسئولیت مهندسین از مواردی هستند که در محاسبه قیمت بیمه‌نامه مسئولیت مهندسین ناظر، طراح، محاسب و مجری تأثیر‌گذار می‌باشند. پوشش‌ها به دو دسته پایه(اصلی) و اضافی(کلوز) تقسیم می شوند.

پوشش‌‌های پایه(اصلی):

پوشش‌های پایه و یا اصلی در بین تمامی شرکت‌های بیمه ثابت هستند و شامل موارد زیر می‌باشند:

تعهد شرکت‌ بیمه برای جبران هزینه‌های پزشکی هر نفر در هر حادثه

حداکثر تعهد شرکت بیمه برای جبران هزینه‌های پزشکی در طول مدت بیمه‌نامه

تعهد شرکت بیمه برای جبران غرامت فوت و نقص عضو هر نفر در هر حادثه در ماه‌های عادی

تعهد شرکت بیمه برای جبران غرامت فوت هر نفر در هر حادثه در ماه‌های حرام

حداکثر تعهد شرکت بیمه برای جبران غرامت فوت و نقص عضو در طول مدت بیمه نامه

تعهد شرکت بیمه برای جبران خسارت مالی در هر حادثه

حداکثر تعهد شرکت بیمه برای جبران خسارت مالی در طول مدت بیمه نامه

تعهدات بیمه‌ای برای خسارت بدنی تا مبلغ دیه قانونی برای هر نفر و برای خسارت مالی مطابق تقاضای مهندس طراح ، محاسب و ناظر خواهد بود

پوشش‌های اضافی(کلوز):

پوشش‌های پایه نمی‌توانند تمام خطرات و ریسک‌های محتمل را پوشش دهند. به همین منظور پوشش‌های اضافی یا همان کلوزهای بیمه مسئولیت مهندسین طراحی شده‌اند. مهندسان می‌توانند بر اساس نیاز خود با پرداخت حق بیمه اضافی، هر کدام از این کلوزها را به بیمه‌نامه خود اضافه کنند و دامنه پوشش‌دهی بیمه مسئولیتشان را افزایش دهند.

استثنائات بیمه مسئولیت مهندسین ناظر، طراح، محاسب و مجری ساختمان

خسارت‌های معلول عوامل زیر، ولو این که بیمه‌گذار مسئول آنها شناخته شود از شمول تعهدات بیمه‌گر خارج است :

خسارت ناشی از عمد و تقلب بیمه‌گذار

خسارت ناشی از انفجار هسته‌ای وتشعشات رادیواکتیو

خسارت ناشی از جنگ و انقلاب و شورش واعتصاب و عوامل دیگری از این قبیل

خسارت ناشی از محکومیت جزائی و جرایم مربوطه

عدم رعایت تعهدات مندرج در ماده چهارم قرارداد

خسارت جانی و مالی به بیمه‌گذار، شرکاء و کارکنان بیمه‌گذار در محل مورد بیمه

خسارت هایی که منشاء آن خارج از اختیار بیمه‌گذار می‌باشد از قبیل حوادث و بلایای طبیعی (سیل، زلزله، رانش زمین) مگر آنکه مسئولیت بیمه‌گذار در مراجع قضایی در بروز حادثه محرز گردد.

خسارت ناشی از عدم النفع

کلیه هزینه‌های مربوط به دادرسی و کارشناسی ، تاخیر تادیه ، حق الوکاله و هرگونه هزینه در رابطه با دعاوی مطروحه

محکومیت نقدی به نفع دولت و همچنین مجازات‌های قابل خرید بیمه‌گذار از شمول تعهدات بیمه‌گر خارج است.

حوادث ناشی از مصرف مسکرات ، مواد مخدر یا روانگردان توسط مقصر حادثه

حوادث ناشی از درگیری ، نزاع و هرگونه اقدام به خودکشی

حوادث ناشی از اعمال مجرمانه بیمه‌گذار به تشخیص مراجع قانونی ذیصلاح

جرائم ، تخلفات و مطالبات شهرداری و سایر سازمان ها و جزای نقدی

خسارت احتمالی قبل از صدرو بیمه‌نامه و یا اینکه منشاء آن قبل از تاریخ صدور بیمه‌نامه بوده باشد

خسارت ناشی از تاخیر در انجام کار

خسارت ناشی از عدم صلاحیت فنی مهندسین ناظر، طراح و محاسب

خسارت‌های ناشی از وسیله نقلیه موتوری

کلیه حوادثی که طبق نظر مراجع ذیصلاح بیمه‌گذار مسئول آن شناخته نمی‌شود.

2.بیمه تکمیل درمان

بیمه‌های پایه(تأمین اجتماعی، خدمات درمانی، سلامت و نیروهای مسلح) تنها بخش کوچکی از هزینه‌های درمان را پوشش می دهند. این بیمه‌ها پوشش‌های پایینی در مورد هزینه‌های بیمارستانی، جراحی، دارو و… دارند و علاوه بر این فقط در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بیمه تکمیل‌ درمان آن بخش از هزینه‌هایی را که بیمه‌های پایه پرداخت نمی‌کنند پوشش می‌دهد. در واقع با صدور بیمه نامه تکمیل درمان افراد در بیمارستان‌های طرف قرارداد بدون هزینه بستری و درمان می‌شوند. در مراکزی هم که طرف قرارداد نیستند افراد هزینه را می‌پردازند و بعد با ارائه مدارک پرداختی به بیمه گر تکمیلی، هزینه پرداخت شده را دریافت می‌کنند.

با توجه به هزينه‌هاي بالاي درمان به خصوص در سال‌های اخیر نياز به بيمه تکمیل درمان چند برابر احساس مي‌شود. هر كدام از ما گذشته از اینکه چه شغل و حرفه‌ای داریم خواسته يا ناخواسته گذرمان به بخش درمان مي‌افتد. قطعا شما مهندسین عزیز هم از این قاعده مستثنی نیستید. شرایط کاری دشوار، پیوسته سلامت شما را تهدید می کند. علاوه بر این شما می‌دانید که مهندسان خصوصا آن‌هایی که با عملیات ساخت و ساز سروکار دارند، همواره در معرض آسیب‌های جسمی و صدمات ناشی از حوادث کار قرار دارند. بلا از شما دور باشد اما اگر دچار سانحه و یا بیمار شوید در زمان بیماری می‌توانید بخش زیادی از هزینه‌های درمان را به بیمه تکمیل درمان بسپارید. بنابراین خرید بیمه تکمیل درمان برای شما و اعضای خانواده، یک آینده نگری در روزهای سلامتی برای روزهای بیماری است.

3. بیمه عمر

کسی نمی تواند ادعا کند که از آینده با خبر است و به آینده خود اطمینان دارد. تمام اقشار جامعه بدون در نظر گرفتن سن و یا موقعیت شغلی به پوشش بیمه عمر نیاز دارند.

مهندسین عزیز شما هم به دلیل استرس و فشار کار شبانه روزی، پرمخاطره بودن، سخت و پر زحمت بودن شغلتان پیوسته در معرض آسیب‌های جسمی و صدمات مزمن قرار دارید. علاوه بر این خطراتی همچون سقوط از ارتفاع، ریزش‌آوار و گودبرداری، برق‌گرفتگی و… پیوسته شما را تهدید می کند.

سالانه حدود 9000 نفر در ایران به علت بیماری های مربوط به کار فوت می کنند. همچنین سالانه حدود 2000 نفر بر اثر حوادث فیزیکی ناشی از کار جان خود را از دست می دهند. آیا می دانستی 46 درصد این حوادث در پروژه های ساختمانی اتفاق می‌افتد؟!

آمارها نشان می دهد که بیش از 250 هزار مهندس دارای پروانه اشتغال هستند. اگر تعداد پروانه های ساختمان را به تعداد مهندسان تقسیم کنیم به هر مهندس کمتر از یک ساختمان می رسد! با توجه به افزایش فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی مربوط به ساختمان، شرایط بازار کار و روند کاهشی صدور پروانه‌های ساختمان احتمال بیکار شدن شما وجود دارد.

به همین دلایل است که باید برای آینده خود برنامه‌ریزی کنید. قطعاً شما نیازمند یک راهکار امن هستید تا به آرامش برسید و دیگر نگران روزهای پیش رو نباشید! راهکاری که نگذارد تمام درآمد ماهیانه و حتی پس‌انداز سال‌ها کار کردن برای درمان یک بیماری اجباری به خاطر کار و محیط کاری به هدر برود! راهکاری که هم در برابر مخاطرات شغلی از شما محافظت می‌کند و هم امتیازات خوبی برایتان در بر‌داشته باشد. چه برنامه و نقشه ای مناسب تر از بیمه عمر با شرایط ایده‌آل و سود بالا؟!

4. بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث یکی از پرمخاطب‌ترین انواع بیمه است که داشتن آن برای صاحبان وسایل نقلیه اجباری است. بنابراین، تمام وسایل نقلیه ملزم به داشتن بیمه شخص ثالث هستند. با تهیه این بیمه‌ نامه راننده تحت پوشش قرار می گیرد و اگر هنگام وقوع حادثه مقصر باشد شرکت بیمه خسارت وارد شده به شخص ثالث(کسی که در حادثه رانندگی متحمل زیان مالی یا جانی شده) را پرداخت می کند.

5. بیمه بدنه

بیمه بدنه یکی از بیمه های مربوط به خودرو است که خسارت‌های وارد شده بر خودرو را جبران می‌کند. خرید بیمه بدنه به دلیل مزایای فراوانی که پوشش های مختلف آن برای خودرو ایجاد می‌کند، متقاضیان بسیاری دارد.

بیمه بدنه بر‌خلاف بیمه شخص ثالث اجباری نیست؛ اما داشتن آن برای خودروهای بالای 240 میلیون تومان لازم و ضروری است. خودروهایی که قیمت آن‌ها بالای 240 میلیون تومان است(نصف دیه مرد مسلمان) از نظر بیمه نا‌متعارف محسوب می‌شوند و طبق قانون جدید، پرداخت خسارت قطعات برای خودروهای با قیمت نامتعارف به مبلغ حداکثر قیمت آن قطعه در یک خودرو متعارف می‌باشد.

به منظور درک بهتر، این موضوع را با یک مثال توضیح می دهم:

فرض کنید شما صاحب خودرو بنز(خودروی بالای 240 میلیون تومان) هستید. اگر تصادف کنید، آینه ماشین شما بشکند و طرف مقابل مقصر باشد. طرف مقابل مسئولیت ندارد که اندازه آینه بنز به شما خسارت بپردازد! بلکه طبق قانون تنها به اندازه آینه یک خودرو متعارف(خودروی زیر 240 میلیون تومان) مسئول است.

حالا شما که صاحب خودرو بنز هستید اگر بیمه بدنه نداشته باشید، ما به‌التفاوت خسارت را خودتان باید بپردازید. بنابراین، در شرایطی که قیمت خودرو هر روز رو به افزایش است داشتن بیمه بدنه لازم و ضروری است.

6. بیمه آتش سوزی

آتش‌سوزی یکی از حوادث رایج در ایران است. سالانه بیش از 50 هزار حادثه آتش‌سوزی در کشور اتفاق می‌افتد. این حوادث علاوه بر خسارت‌های جانی غم‌انگیز، خسارت‌های مالی فراوانی را به دنبال دارند. وقوع حوادث آتش سوزی در هر لحظه و هر جا ممکن است. عوامل زیادی ممکن است منجر به وقوع یک آتش‌سوزی مهیب شود مثل:

افتادن یک شمع کوچک روی فرش

بازی کردن کودکان با وسایل آتش‌زا

فراموش کردن بستن شیر گاز

جرقه‌ای کوچک در وسایل برقی و…

هیچکس نمی‌تواند وقوع حریق را برای خود دور از تصور بداند. تمام کسانی که دچار حریق شده‌اند هرگز به آن فکر هم نکرده بودند! حادثه پلاسکو را به خاطر دارید؟! هنوز هم یادآوری حادثه تلخ پلاسکو دردناک است. کسبه‌ای که به خاطر بی‌توجهی و عدم آگاهی از اهمیت بیمه آتش‌سوزی اقدام به خرید آن نکرده بودند، ضررهای بسیاری متحمل شدند. همچنین در پی این حادثه فشار زیادی به خانواده‌های آنان وارد شد. اما کسانیکه که اقدام به خرید بیمه کرده بودند، مرهمی برای تسکین درد خود در برابر این حادثه داشتند.

متأسفانه حتی با وجود چنین خسارت‌هایی بیمه آتش‌سوزی هنوز جایگاه واقعی خودش را در ایران پیدا نکرده است. همیشه اهمیت بیمه آتش‌سوزی بعد از وقوع حادثه مشخص می‌شود.! درحالیکه خرید آن باید قبل از وقوع حادثه و در زمان آرامش انجام شود. تهیه بیمه‌نامه آتش‌سوزی با توجه به خسارت‌های وارده بسیار مقرون به صرفه است. شما تنها با پرداخت هزینه ناچیزی می‌توانید این بیمه‌نامه را تهیه کنید.

پس اگر احساس امنیت می‌خواهید. اگر به دنبال راه‌حلی مطمئن برای جبران خسارت‌های وارد شده و تضمینی برای آیندۀ شغلی و معیشتی خود هستید. همین امروز نسبت به تهیه بیمه آتش‌سوزی اقدام کنید.

مهندسین ناظر، طراح، محاسب و مجری عزیز اگر سوالی دارید و یا نیاز به راهنمایی و اطلاعات بیشتر دارید. یا اگر قصد تهیه هر‌کدام از این بیمه‌نامه‌ها را دارید، روی کمک ما حساب کنید…

حامیمو، حامی مهندسین در امور بیمه، شرايط فوق‌العاده ساده‌ای براي شما مهندسین عزیز فراهم آورده است تا با استفاده از اين وب‌سایت به راحتی بهترين بیمه‌نامه با کامل‌ترین پوشش‌ها را از بين شرکت‌های مطرح بيمه كشور مقايسه و انتخاب كرده و پس از برخورداري از مشاوره حرفه‌ای رایگان، بیمه‌نامه خود را درب منزلتان تحویل بگیرید.

نظرات

سمیرا اسکندری

سلام خیلی مقالع ماربردس و خوبی بود ممنون از مقالاتتون

۱۴۰۲/۰۹/۰۸

سمیرا اسکندری

سلام خیلی مقالع ماربردس و خوبی بود ممنون از مقالاتتون

۱۴۰۲/۰۹/۰۸

سمیرا اسکندری

سلام خیلی مقالع ماربردس و خوبی بود ممنون از مقالاتتون

۱۴۰۲/۰۹/۰۸